MORALINIAI IR ANTROPOLOGINIAI
ŠEIMOS PLANAVIMO METODŲ SKIRTUMAI

Agnė Širinskienė, teologijos licenciatė
Vytauto Didžiojo universiteto doktorantė

Šiandien dažnai galima išgirsti teigiant, kad natūralus šeimos planavimas nedaug kuo skiriasi nuo kontracepcijos metodų, juk tiek vieno, tiek kito metodo tikslas, atrodytų, yra vienas ir tas pats - išvengti nėštumo. Neretai natūralus šeimos planavimas pavadinamas ir "natūralia" ar "katalikiška kontracepcija". Toks požiūris yra būdingas ne tik medicinos darbuotojams, jaunimui, bet net ir sielovadoje dirbantiems žmonėms.

Iš dalies šie žmonės yra teisūs - tiek kontracepcijos, tiek ir natūralaus šeimos planavimo tikslas tikrai yra nėštumo išvengimas, tačiau natūralus šeimos planavimas bei kontracepcija vieno ir to paties tikslo siekia iš esmės skirtingomis priemonėmis. Todėl šio pranešimo tikslas yra atskleisti, kaip skirtingas priemonių pasirinkimas lemia skirtingą moralinį kontracepcijos ir natūralaus šeimos planavimo vertinimą ir net ugdo bei skleidžia dvi viena kitai prieštaraujančias žmogaus asmens bei žmogaus lytiškumo sąvokas.

Kontracepcijos ir natūralaus šeimos planavimo palyginimas, atskleidžiant šių metodų moralinius ir antropologinius aspektus, yra svarbus norint suprasti kontraceptinio mentaliteto padarinius, kontracepcijos ir aborto ryšį, kuris atsiranda nepaisant to, kad kontracepcija dažnai yra būtent ir pasirenkama suvokus ją esant "mažesniu blogiu" nei abortas.