Į svetainės "Už gyvybę" pradžią Naujausias "Už gyvybę" numeris
1999 m., Nr. 2-3

VAISINGUMO PAŽINIMAS

Gerimantas ČERKAUSKAS
VAISINGUMO INDIKATORIUS BIOSELF

Subjektyvus vaisingumo požymių interpretavimas kartais apsunkina natūralaus šeimos planavimo būdų taikymą ir sudaro galimybę tiek vartotojui, tiek gydytojams abejoti jų patikimumu. Šiuo metu plėtojantis medicinos mokslui ir tobulėjant naujoms technologijoms yra sukurta keletas tikslių vaisingumo indikatorių. Vienas tokių – Bioself.

Vaisingumo indikatorius Bioself – rankoje telpantis elektroninis prietaisas, kurio veikimas pagrįstas kompiuteriniu bazinės kūno temperatūros (BKT) ir kalendorinių Ogino–Knauso taisyklių vertinimu. Jis tinka tiek norint atpažinti pastojimui tinkamą mėnesinių fazę, tiek ir nevaisingas dienas. Pirmuoju Bioself modeliu Europoje prekiaujama jau nuo 1984 m. Šiuo metu platinami trečios modifikacijos indikatoriai. Naudojantis šiuo prietaisu, mygtuku pažymima pirma mėnesinių diena ir toliau kasdien rytais maždaug dvi minutes matuojama BKT (po liežuviu, makštyje arba tiesiojoje žarnoje), matematiškai apdorojęs temperatūrų reikšmes, mikroskaičiuotuvas pateikia informaciją apie vaisingumą raudonos ar žalios šviesos signalais, be to, atmintyje sukauptą trijų ciklų informaciją galima atspausdinti grafiškai.

Kanadoje, Kvebeko provincijoje, buvo atliktas tyrimas. Jame dalyvavo 83 naudojusios šį indikatorių bei norėjusios išvengti neplanuoto nėštumo moterys. Į tyrimą įtrauktos moterys neturėjo hormoninių sutrikimų, bent tris mėnesius nevartojo kontraceptinių piliulių ir nebuvo sirgusios gimdos priedų uždegimais. Prieš pradėdamos naudoti Bioself’ą moterys susitiko su specialiai apmokyta slaugytoja, kuri kruopščiai išaiškino indikatoriaus veikimo principą ir temperatūros matavimo taisykles. Po to jos apsilankydavo pas ją bent kartą per du mėnesius. Šių apsilankymų metu buvo surinkti ir vėliau statistiškai apdoroti tyrimų duomenys, atlikta sociodemografinė analizė.

86 proc. moterų turėjo 12 klasių ar aukštesnį išsilavinimą. 6 proc. iš dalyvavusių savanorių daugiau nenorėjo vaikų, kitos norėjo padaryti bent metų pertrauką iki kito nėštumo. 50 proc. iš tyrimo dalyvių anksčiau naudojosi kokiu nors natūraliu šeimos planavimo metodu.

Bendras registruotų mėnesinių ciklų skaičius buvo 745. Buvo 6 neplanuoti nėštumai, tačiau šeimos šiais atvejais pasirinko lytinius santykius nepaisydamos Bioself indikatoriaus nurodomos vaisingos fazės. Tyrimo metu nustatytas Pearlo indeksas buvo 9,02. Kitose natūralių metodų veiksmingumą tyrusiose studijose jis svyruodavo nuo 12,0 iki 35,0. Palyginti nedidelis neplanuotų nėštumų skaičius gali būti aiškinamas keliomis priežastimis. Reikia atkreipti dėmesį, kad daug moterų jau anksčiau buvo taikiusios natūralius šeimos planavimo metodus. Be to, tęsiantis tyrimui, kiekviena moteris galėjo gauti ją dominančią informaciją ir būti individualiai konsultuojama (tai labai svarbu naudojantis visais natūraliais šeimos planavimo metodais). Rezultatams turėjo įtakos ir tai, kad buvo tirta palyginti nedidelė gerai atrinkta grupė.

Per metus Bioself nustojo naudotis 32,5 proc. moterų. Tik 7 proc. iš jų buvo nepatenkintos indikatoriaus veikimu. Kitos liovėsi naudotis Bioself’u, nes pakeitė gyvenamąją vietą, darbą, gyvenimo būdą ir dėl to nebegalėjo ar nenorėjo dalyvauti tyrime. Beje, tame pačiame Kanados regione iš analogiško tyrimo, kuriuo buvo vertinamas kontraceptinių piliulių vartojimas, dėl įvairių priežasčių iškrito net 35 proc. moterų jau po 6 mėnesių.

Buvo padaryta išvada, kad Bioself indikatorių galima patikimai naudoti norint išvengti neplanuotų nėštumų. Kaip ir visos šeimos planavimo priemonės, vaisingumo indikatorius Bioself nėra 100 proc. priimtinas kiekvienai šeimai. Jis rekomenduotinas moterims, kurios susipažinusios su natūraliais šeimos planavimo metodais ir nori pasirinkti neinvazines, nekenksmingas šeimos planavimo priemones. Be to, prieš apsispręsdamos imtis šių metodų, šeimos turi gerai juos išmokti ir suvokti savo atsakomybę (tyrime šalia kitų rezultatų buvo nustatytas ir palyginti didelis nesisaugant kitomis priemonėmis lytinių santykių skaičius vaisingos fazės metu).

Taip pat reikia pabrėžti, kad indikatorius Bioself pats savaime nėra kontraceptinė priemonė. Šeima nuo neplanuoto nėštumo apsisaugo arba susilaikydama nuo lytinės sueities vaisingos fazės metu (periodinė abstinencija), arba naudodama barjerines, spermicidines priemones, kai indikatorius rodo vaisingas dienas. Neplanuoti nėštumai tokiu atveju, aišku, būtų barjerų arba spermicidų klaida.

 


LITERATŪRA:

1. Rudzinskas V. Vaisingumo pažinimas. K.: LIC “Už gyvybę”. 1999.

2. Drovin J., Guilbert E. Contraceptive application of The Bioself fertility indicator. Contraception 1994550, September 229.